Close

Informacja o rasie

Springer spaniel angielski – rasa psów należących do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych, zaklasyfikowana do sekcji płochaczy Atletyczni i wszechstronni, znani są z tego, że biorą udział w testach zwinności, testach polowania, tropieniu, próbach posłuszeństwa i nie tylko, i są świetnymi kumplami, których można mieć ze sobą podczas wędrówek lub biwakowania.
Na springer spaniela angielskiego decydują się też rodziny z dziećmi ze względu na jego charakter. Trudno byłoby znaleźć bardziej czułego, futrzastego członka rodziny.
Towarzysz dzieci

Springery dobrze dogadują się z dziećmi. Wlele naszych psów jest przyjacielem dzieci chorych na np. zespół aspergera.

Bardzo towarzyski

Dla Springerów najlepszym przyjacielem jest człowiek.

Przyjacielski pies

Nie oczekuj, że Twój Springer Spaniel angielski będzie dobrym psem stróżującym. Mogą szczekać, ale szybko się uspokajają i chcą być przyjacielem.

Uwielbia aktywność

Springer spaniele angielskie zostały stworzone z myślą o dużej wytrzymałości i energii. Upewnij się, że możesz zapewnić swojemu psu odpowiednie ćwiczenia, inaczej może stać się smutny.

Wzrost od 45 cm do 60 cm w kłębie
Długość życia
9 - 15 lat
Waga
20 - 28 kg

Osobowość

Typowy Springer jest przyjazny, chętny do pomocy, szybko się uczy i jest chętny do posłuszeństwa. Nigdy nie powinien być agresywny ani nieśmiały.
Na temperament wpływa wiele czynników, w tym dziedziczność, wyszkolenie i socjalizacja. Szczenięta o miłych temperamentach są ciekawe i zabawne, chętnie podchodzą do ludzi.
Springery potrzebują wczesnej socjalizacji i szkolenia. Jak każdy pies, mogą stać się nieśmiałe, jeśli nie są odpowiednio uspołecznione – narażone na wiele różnych ludzi, widoków, dźwięków i doświadczeń – kiedy są młode. Wczesna socjalizacja pomaga zapewnić, że Twój szczeniak Springera wyrosnie na dobrego psa.

zdrowie

Springery są ogólnie zdrowe, ale jak wszystkie rasy są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie Springery zapadną na którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę. Bardzo rzadko zdarzają się choroby genetyczne, do których zalicza się fukozydoza. Możliwe są również choroby oczu (np. PRA – postępujący zanik siatkówki) oraz dysplazja stawów biodrowych.
U psów tej rasy trzeba zwracać szczególną uwagę na uszy, ponieważ są narażone na różne infekcje.

pielęgnacja

Springer spaniele angielskie to kochające, oddane psy, które mogą wygodnie mieszkać w większości domów, o ile mają choć trochę aktywności. Jeśli masz ogrodzone podwórko lub obszar, na którym może się bawić, Twój Springer będzie z przyjemnością przebywał z Tobą na świeżym powietrzu, podczas gdy będziesz w ogrodzie, czytać lub grillować kolację. Będzie biegał sam, a następnie co kilka minut będzie się „meldował”, tak jak robiłby to na polu z myśliwym. Jeden lub dwa dłużse spacery dziennie pomogą mu również pozbyć się całej energii. Springera. Springers też lubią pływać, a jeśli masz basen lub dostęp do jeziora, jest to dla nich świetny sposób na ćwiczenia.

Szczenięta mają różne potrzeby ruchowe.
* 9 tygodni do 4 miesięcy: Polecamy przedszkole dla szczeniąt raz lub dwa razy w tygodniu – jest to świetny sposób na ćwiczenia, trening i socjalizację, oraz 15 do 20 minut zabawy na podwórku, rano i wieczorem. Rzuć im piłkę, one uwielbiają aportować..
* W wieku od 4 do 6 miesięcy: polecamy cotygodniowe zajęcia z posłuszeństwa (np. szkolenie na Pies Towarzyszący 1-szy stopień) i codzienne spacery o długości około kilometra zaspokoją ich potrzeby. Nie zapomnij zarezerwować trochę czasu na zabawę.
* Wiek od 6 miesięcy do roku: Graj w aportowanie piłką lub frisbee do 40 minut w chłodne poranki lub wieczory, ale nie w upalne dni. Kontynuuj ograniczanie spacerów do około kilometra..
* rok plus: Twój Springer może zacząć biegać z Tobą, ale trzymaj dystans mniejszy niż dwa kilometry i rób mu częste przerwy po drodze. W miarę dojrzewania możesz zwiększać dystans i czas biegu. Te stopniowane poziomy ćwiczeń ochronią jego rozwijające się kości i stawy.

karmienie

Zalecana dzienna porcja: 1,5 do 2 filiżanek wysokiej jakości suchej karmy dziennie, podzielona na dwa posiłki. Szczenięta mogą jeść do 4 filiżanek dziennie. Możemy też karmić surowym mięcem – tzw. Dieta BARF. UWAGA: To, ile je dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy to jednostki, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości pożywienia. Nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował czegoś więcej niż kanapowy pies. Jakość kupowanej karmy dla psów również ma znaczenie – nie oszczędzaj na donrym jedzeniu.

kolorystyka

Springer spaniele angielskie występują w kilku kombinacjach kolorystycznych. Być może najbardziej znane są springery z czarnymi lub wątrobianymi (głęboko czerwono-brązowymi) z białymi znaczeniami lub głównie białymi z czarnymi lub wątrobianymi znaczeniami. Niektóre są niebieskie lub wątrobiane. Niebieski jest rozcieńczeniem czarnego umaszczenia, a deresz to delikatna mieszanka włosów kolorowych i białych. Trójkolorowe springery są czarno-białe lub wątrobiano-białe z brązowymi znaczeniami, zwykle na brwiach, policzkach, wewnętrznej stronie uszu i pod ogonem. Czasami białe części sierści są nakrapiane tykającymi, małymi, odizolowanymi obszarami czarnych włosów. Springery wyhodowane na ring wystawowy mają zwykle więcej koloru niż biały, podczas gdy springery polne (myśliwskie, pracujące) mają zwykle więcej bieli, więc myśliwi mogą je łatwo zobaczyć na polu.

Grooming

Springer spaniele angielskie mają podwójny płaszcz, co oznacza, że ​​mają izolujący podszerstek pokryty warstwą wierzchnią, w podobny sposób, w jaki można nałożyć na siebie sweter i płaszcz, aby zapewnić ciepło. Ich włos okrywowy średniej długości jest płaski lub falisty, a podszerstek krótki, miękki i gęsty. Razem są wodoodporne, odporne na warunki atmosferyczne i ciernie. Na uszach, klatce piersiowej, nogach i brzuchu mają frędzle z piór. Zdrowa sierść Springera jest czysta i lśniąca.
Szczotkuj swojego Springera co najmniej trzy razy w tygodniu, aby wyglądał jak najlepiej i aby uniknąć matowienia lub splątania. Springery zrzucają się umiarkowanie przez cały rok, a regularne szczotkowanie pomoże również utrzymać luźne włosy z ubrań i mebli.
Możesz również przyciąć okolice głowy, szyi, uszu, ogona i stóp, aby nadać swojemu Springerowi schludniejszy wygląd. Wielu właścicieli English Springer Spanieli zabiera swoje psy do profesjonalnego fryzjera co dwa do trzech miesięcy w celu przycięcia. Zapraszamy do naszego salonu groomerskiego mieszczącego się w Warszawie ul. Gościniec 28.
Ponieważ jego obwisłe uszy blokują cyrkulację powietrza, należy je sprawdzać i czyścić co tydzień, aby zapobiec infekcjom ucha. Delikatnie wytrzyj ucho – tylko tę część, którą widzisz! – wacikiem zwilżonym roztworem czyszczącym zalecanym przez lekarza weterynarii. Nigdy nie wkładaj wacików ani niczego innego do przewodu słuchowego, ponieważ możesz go uszkodzić. Twój Springer może mieć infekcję ucha, jeśli wnętrze ucha brzydko pachnie, jest zaczerwienione lub wydaje się tkliwe, lub jeśli często kręci głową lub drapie ucho.
Regularnie przycinaj paznokcie, jeśli Twój pies nie ściera ich w naturalny sposób. Jeśli słyszysz, jak klikają na podłodze, są za długie. Krótkie, starannie przycięte paznokcie zapobiegają zarysowaniu nóg, gdy Springer entuzjastycznie podskakuje, by Cię powitać.